Jdi na obsah Jdi na menu
 


dakota severní

JIŽNÍ

SEVERNÍ DAKOTA

Hlavní město: Bismarck

Severní Dakota (anglicky North Dakota) je stát USA, který leží na rozhraní amerického Středozápadu až Západu. Stejně jako u Jižní Dakoty se název státu odvodil od dakotského slova Dakhóta, což znamená Spojenci.

historie

Před příchodem kolonizátorů obývali území Dakoty indiáni kmene Siouxů. Byl to početný kmen, který vynikal nejen svou houževnatostí, ale i krutostí. Nesmlouvali s nepřítelem, většinou bojovali do posledního muže. V případě bělochů byla jejich nenávist k nepříteli ještě znásobena. Mnoho zajatců bylo zabito umučením u kůlu či jinou bolestivou smrtí. První běloši se zde objevili v druhé polovině 18. století. Byli uchváceni panenskou přírodou Dakoty, ale i jejím přírodním bohatstvím, včetně zlata a diamantů. Po postupném vytlačení indiánů na území dnešní Montany se sem přistěhovalo mnoho osadníků, včetně kovbojů a banditů, kterým šlo především o zlato. Dne 2. listopadu 1889 byla Severní Dakota ustanovena 39. státem USA (ve stejný den jako Jižní Dakota).

JIŽNÍ DAKOTA

Hlavní město: Pierre

Jižní Dakota (anglicky South Dakota) je severní stát amerického Středozápadu. Název pochází z dakotského slova Dakhóta, což znamená Spojenci.

historie

Jižní Dakota byla ustanovena a připojena k USA 2. listopadu 1889. Původně to bylo území několika indiánských kmenů, které byly vyhnány do rezervací. Byla zde objevena malá naleziště zlata a diamantů, což na území Dakoty přilákalo mnoho zločinců a banditů. Po největší vlně přistěhovalců se situace uklidnila a lidé se začali věnovat zemědělství a pastevectví.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář